logo
 
  Osobowość Symchy Kellera video zdjęcia albumy plany kontakt sklep  
strona główna
 

    biografia

line1

Symcha Keller - ur. w 1963 roku w Łodzi; na początku lat osiemdziesiątych współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył Ośrodek Działań Twórczych - Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.

Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60 i 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim.

Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków z reprezentujących różne obszary kulturowe.

15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.

Pomimo pełnionych obowiązków nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny albumu pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019 płytę „Chojze - Widzący z Lublina” z oryginalnymi chasydzkimi pieśniami. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem.

Współzałożyciel wraz z żoną Szoszaną Fundacji Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

bigrafia w .pdf   .pdf

    myśli

line1
eko chasidut, 23 czerwca 2020

14 dnia 5780 (06.06.2020) miesiąca siwan ukształtowała się, a tak naprawdę powróciła stara idea prawdziwego chasidut, którą dzisiaj nazwaliśmy eko chasidut. Nie jest to tylko forma muzyczna, zawiera w sobie wszystkie elementy życia.
Mistrzem, który zawsze będzie przewodnikiem na tej drodze jest Rabi Nachman z Bracławia. Oto jego słowa - nasze credo: "Kto nastawia uszu na pieśń ziół, na hymny wznoszone przez trawy i drzewa, co za cudne i słodkie głosy słyszy! Dobrze jest służyć Panu w wędrówce przez pola, wśród roślin ziemi i swoje słowa rozsiewać przed Panem w prawdzie. Każde słowo natury zestraja się z twoim słowem i wzmaga jego siłę. Z każdym tchnieniem pijesz powietrze raju, a kiedy wracasz do domu świat jest odnowiony w twoich oczach."


święto Szawuot (Tygodni), 25 maja 2020

Moi piękni przyjaciele za trzy dni rozpoczyna się święto Szawuot (Tygodni) - święto nadania Tory.

W pierwszy wieczór tego święta w Lublinie miało miejsce niezwykłe wydarzenie, historia nazywa je mową do sześćdziesięciu. Miało ono miejsce w domu modlitwy Jakuba Icchaka Horowica- Widzącego z Lublina.

Rabin Baal Szem Tow powiedział: "Dusza moja nie chciała zstąpić na ten świat, gdyż obawiała się, że nie oprze się wężom, które zdarzają się w każdym pokoleniu." Wtedy otrzymał 60 bohaterów, dusze cadyków aby go strzegły. Byli to jego uczniowie, przez których posłanie jego poszło w świat i odnowiło wspólnotę Izraela, a ich następcą był Jakub Icchak- Widzący z Lublina.

Oto mowa do sześćdziesięciu:

"Dlaczego zapytał Widzący stoją dziś w domach naszych drzewa pod ścianami? Dlaczego tu w domu modlitwy leżą na podłodze gałązki? Bo jest Objawienie. Bóg nie objawił się Izraelowi w domu, lecz na górze, a dookoła góry rosły drzewa i trawy. Ale my nie stawiamy i nie umieszczamy wokół nas zieleni na pamiątkę Objawienia, które się kiedyś dokonało. Objawienie jest, żyje i trwa. Nie zdarzyło się tylko raz jeden, abyśmy mogli odtąd tylko wspominać, lecz co się stało, staje się, staje się teraz. Nie sporządzajmy sobie kopii czegoś co kiedyś było, sami sobie urządzamy siedzibę, sami wyczekujemy zbawienia. Kiedy człowiek jest tego godzien słyszy w dniu świątecznym głos, który mu mówi: JAM JEST PAN, BÓG TWÓJ. Jeśli jesteśmy tego godni, słyszymy go tu i teraz. Słyszymy, jeśli gotowi jesteśmy usłyszeć. Gdzie jesteście pyta głos- wy, których Bogiem jestem? Czy jesteście? Czy jeszcze jesteście? Czy słyszymy głos, który mówi do nas ze szczytu gór: słyszymy jeżeli gotowi jesteśmy usłyszeć. Otwórzcie uszy chasydzi, otwórz uszy, Izraelu, otwórzcie uszy, ludy świata! Bóg jest tym, który wyprowadza z niewoli na wolność i który tylko wolnym się objawia.

Ale jeszcze na żadnej tablicy w niebie nie jest napisane kiedy zmagania światła z mrokiem przerodzą się w ostatni wielki bój tutaj zdarza się to co Bóg powierzył mocy swoich cadyków, o czym powiedziane jest: 'To co cadyk postanawia, Bóg spełnia'. Ale dlaczego tak jest? Bo Bóg chce aby zbawienie było zbawieniem przez nas samych, musimy wyczekiwać godziny, w której dany nam będzie znak i w głębinach tajemnicy wpływać na nią. Musimy sprawić, aby czuwały siły w nas ukryte aż nadejdzie pora, kiedy zabraknie ciemnego ognia, tak abyśmy wywołali jasny. Napisane jest: „Gdzie góry dygocą, gdzie są ludzie gotowi na cud, tam staje się cud, tam jest Synaj."

Rabi Jakub Icchak powiedział: Lublin to Jerozolima, mój dom modlitwy to Świątynia, a ołtarz- Święte Świętych. Spełniamy wszelkie warunki aby godnie przywitać zbawienie.

Oby Szawuot i Zielone Świątki były dla nas wszystkich czasem pięknym, czasem odsłonięcia wszelkich tajemnic i ujrzenia Światła.

 
 
strona główna     kontakt

Compyright ©2020 Symcha Keller. All rights reserved.